Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi

Uzun ve mutlu beraberliklere sahip çiftlere bakarak ilişkide mutluluğun

formülünü bulabilir miyiz?

Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi kitabı tam da bunu anlatıyor…

Gottman Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi

Evli çiftlerin alışkanlıklarını bilimsel olarak çözümleyen psikolog John Gottman, pek çok evliliği yıkan davranışları düzeltmenin yolunu gösteriyor. Evliliği sürdürmenin yedi ilkesi, gerçek sorunları olan çiftler üzerinde denenmiş ve sınanmıştır

1- Eşinize yeniden saygı ve şefkat gösterebilmek için sevgi haritalarınızı genişletin.

Sevgi haritası, beyninizde eşinizin yaşantısıyla ilgili tüm bilgileri sakladığınız alandır çünkü bilgide güç saklıdır. Bu alana sahip olan duygusal zekalı çiftler birbirinin geçmişindeki önemli olayları hatırlar. Birbirlerinin hedefleri, endişeleri, umutları hakkında bilgi sahibidirler. Örneğin: Kadın, kocası için salata siparişi verdiğinde, yanında sosunu da istemeyi unutmaz.

2- Aşık olma nedeninizi kendinize hatırlatmak için birbirinize karşı ‘sevgi ve hayranlığınızı’ geliştirin.

Sevgi ve hayranlık, mutlu, uzun süreli bir ilişkinin en önemli öğelerindendir. Bu öğeler hor görmenin panzehiridir. Bir çiftin sevgi ve hayranlık sisteminin hala çalışıp çalışmadığı, geçmişlerine nasıl baktıklarıyla sınanır. Bazen gömülü olan bu öğeler yalnızca üzerinde düşünüldüğünde ve konuşulduğunda açığa çıkabilir.

3-Sorunlarınız olduğunda kaçmak yerine birbirinize yaklaşın.

Çiftler düzenli olarak eşlerinin dikkat, sevgi, mizah anlayışı ve desteği için birbirlerine davetiye çıkarırlar. Örneğin:”çamaşır suyu bitmiş miydi?”diye sorduğunda, kocası “Bilmiyorum. Her ihtimale karşı bir tane alayım” dediğinde sevgi büyür. Çiftler bu durumda uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı seçip birbirlerine yatırım yaparlar. İşler zorlaştığında ‘yakınlaşmak’ çatışmalara karşı tampon işlevi görür

4-Eşinizin sizi etkilemesine izin verin.

Evliliğinizin mutlu gitmesi için birbirinizi affetmeniz ve eski kırgınlıkları unutmanız gerekir. Yapılması zor olsa da eşinizi bağışladığınızda, ikiniz de kazançlı çıkarsınız. Shakespeare’in Venedik Taciri’nde yazdığı gibi, merhamet ikili kutsamadır. Edeni de kutsar edileni de.

5-Çözülebilir sorunlarınızı çözün.

Çiftler birbirine karşı saygılı ve diğer kişinin bakış açısına açıksa, ortaya çıkacak farklılıkları halletmek için iyi bir zeminleri var demektir. Çözülebilir sorunları çözmek için takip edilmesi gereken beş adım: 

1-Başlangıç konuşmanızı yumuşatın. Haim Ginott, 1960’lı yılların ortalarında yumuşak bir başlangıç için  ‘ben’ ifadelerinin eleştiriye ve dinleyicinin savunmasına yol açma olasılığının genellikle ‘sen’ ifadelerine göre daha düşük olduğunu belirtmiştir.  Örneğin: “Benimle hiç ilgilenmiyorsun” / “İhmal edildiğimi hissediyorum.” 

2 –Onarma girişimlerinde bulunmayı ve size yapılan onarmaları kabul etmeyi öğrenin.

3 –Kendinizi ve birbirinizi yatıştırın. Bedeninizin sakinleşmesi için en az 20 dakika ara verin. 

4–Uzlaşın. Uzlaşmaya genellikle, farklılıklarınızı ve tercihlerinizi sistematik bir biçimde konuşarak varırsınız. 

5– Birbirinizin hatalarına karşı hoşgörülü olun. 

6-Kilitlenmenin üstesinden gelin.

Her iki eş de karşı tarafın düşlerini desteklemenin önemini tam olarak takdir etmediğinde, kilitlenme neredeyse kaçınılmaz olur. Kilitlenmenin üstesinden gelebilmek için öncelikle nedenini anlamanız gerekir. Bunun için; 

–Hayalleri ortaya çıkarın . Hayalinizi gömerek evliliğe ayak uydurduğunuzda, o hayal kılık değiştirerek kilitlenmiş bir çatışma şeklinde yeniden yüzeye çıkar.

 –Kilitlenmiş bir aile sorunu üzerinde çalışın. Birbirinin en derin, en kişisel umutlarını ve hayallerini kabul edip saygı göstermek, evliliği kurtarmanın ve zenginleştirmenin anahtarıdır. 

– Birbirinizi yatıştırın.

–Kilitlenmeye son verin. Amaç çatışmayı önlemek değil yumuşatmaktır.

-Teşekkür edin.

7-Ortak anlam yaratın.

Ne kadar çok ortak anlam bulabilirseniz, o kadar derin, zengin ve getirili bir ilişkiniz olur. Evlilik içi dostluğunuzu güçlendirir ve çatışmalarla daha kolay baş edersiniz.  Bunun için aile ritüelleri, hayattaki roller, kişisel hedefler, ortak simgeler çok önemlidir.

TILSIMLI 5 SAAT

Evliliğiniz üzerinde her gün kısa bir süre çalışmanızın sağlığınıza ve ömrünüze katkısı, bir sağlık kulübünde egzersiz yapmaktan daha fazla olacaktır. 

– Takip edilen çalışmalar başarılı evlilikte çiftlerin haftada toplam 5 saat fazladan vakit geçirerek ilerleme kaydettiklerini göstermiştir.

Kaynak: JOHN GOTTMAN– NAN SILVER; Evliliği sürdürmenin yedi ilkesi