fbpx

Çevrenizdeki Dağınıklık Sağlığınızı Etkiliyor

1) Çok Fazla Eşya
Dolabınızdaki eşyalar üstünüze yıkılacak gibiyse ya da masanızın üstü düzensiz kağıtlarla doluysa, daha düzenli bir ev veya iş yeri için bir şeyler yapmaya başlayın deriz. Birazcık karmaşanın iyi yanları olsa da- en azından bir araştırmaya göre dağınık bir oda, yaratıcılığı güdülüyor- çok daha fazla kötü yanları var. Fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verici bile olabilir.

2) Dağınıklık Eşittir Stres
Her şey düzenli olduğunda, gözlüğünüzü ve anahtarlarınızı tam olarak nereye koyduğunuzu bilirsiniz ve böylelikle koyduğunuz yerden hemen alıp gününüze devam edebilirsiniz. Bu, zaman kaybetmemenizi sağlar ve sizi büyük bir uğraştan kurtarır. Bu konuda yapılan bir araştırmada, evlerini gün içinde dağınık gören kadınların stres hormonu kortizol daha yüksek çıkarken, yaşadıkları yeri düzenli ve huzurlu olarak tanımlayan kişilerinki daha düşük çıkmıştır.

3) Gittikçe Kolaylaşmıyor
Eğer etrafınız dağınık diye kafanız da dağınıktır; etrafı toplamak için beklemeyin. Yine araştırmalara göre; ellili yaşlardaki yetişkinlerin, neyi atacaklarına karar vermeyi ertelemeleri gençlere göre daha olası. Araştırma aynı zamanda, o yığınların sizin hayatınızdan daha az tatmin olmanıza sebep olabileceğini söylüyor.

4) Kafanız Dağınık Olur
Dikkatinizi vermeniz gereken birkaç tane şey varken önemli bir göreve odaklanmak zordur. Araştırmacılar, düzensizliğin etrafında olmanın beyninizin odaklanmasını zorlaştırdığını bulmuş. Özellikle de eğer DEHB’niz (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) varsa, etrafınızı tekrardan düzene sokmak için bu işlerde iyi bir arkadaşınızdan destek almanızı öneririz.

5) Peçete Uzatabilir Misiniz?
İnsanların biblolar için toz toplayıcılar demelerinin bir sebebi vardır. Çok fazla eşya, etrafınızı temiz tutmanızı zorlaştırır. Eğer toza ya da evcil hayvanların döküntülerine alerjiniz varsa, eşyalarınızı ayıklamanız; toz almanızı ve evi süpürmenizi kolaylaştırdığı gibi hapşurmanızı, hırıltılı solunumu ve göz kaşıntılarını kontrol altına almanızı kolaylaştırabilir.

6) Utanç Duyma ve Soyutlanma
Temiz ve düzenli bir ev hem orada yaşayanlar hem de misafirler için çekicidir. Darmadağın bir ev ise tam tersini hissettirebilir. İnsanlarla görüşmeyi kesmek ilişkilerinize zarar verebileceği gibi, üzgün ve yalnız hissetmenize de sebep olabilir. İstifleme bozukluğu ile depresyon ve anksiyete bozukluklarının çok daha fazla bir arada görülmesinin bir sebebi de bu olabilir.

7) Kayıp Düşmeler
Bir sürü dağınıkla yaşamak sizi, yaranma riskine de açık hale getirir. Yerler kutularla, üst üste kıyafetlerle ve hatta fazla mobilyalarla kaplı olduğunda düşme olasılığınız artacaktır. Ağzına kadar kitaplarla dolu raflar ve biblolar, biri düşerse ya da dolu mobilyalar devrilirse tehlikeye yol açabilir.

8) Düzenli Olmak ve Cömertlik
Daha düzenli bir ortam, sizi diğer insanlara karşı daha ilgili olmanızı sağlayabilir. Çalışmanın birinde, düzenli bir odada anket dolduran gönüllerden, dağınık bir odada dolduranlara göre yardım kuruluşlarına bağış yapmak isteyen daha çok kişi çıkmış.

9) Hafıza Problemleri
Araştırmalara göre, dağınık evlerde yaşayan insanların hafızalarının daha zayıf olduğu görülmüş. Beyniniz, kısa bir zaman aralığında az sayıda detayı takip edebilecek şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple etrafta çok fazla uyaran olduğunda, beyninize aşırı yüklenme olabiliyor.

10) Öncelik Güvenlik
Çok fazla kağıt ve yanıcı maddeniz varsa, eviniz yangın tehlikesine açık hale gelir. Yangın, çok yaygın yollarla (yemek yaparken yağ alev alabilir ya da mutfak beziniz ocaktaki aleve değebilir) ortaya çıksa da dağınıklık, yardım almanızı zorlaştırır. Çıkış yollarınız tıkalı olursa zamanında evden çıkmanız zor olacağı gibi, itfaiyenin alevleri söndürmesi de zorlaşacaktır.

11) Kilo Alımıyla Bağlantılı
İstifleme bozukluğu olabilecek derecede evlerini bir sürü eşyayla dolduran insanların, aynı zamanda fazla yemek yemeye ve obeziteye de daha meyilli oldukları görülmektedir. Çalışmanın biri, istifleme arttıkça vücut kitle endeksinin ve tıkınırcasına yeme sendromlarının (kısa bir süre içerisinde fazla miktarda yemek) da arttığını görmüş.

12) Bütün Gece Uyanık Olmak
İstifleme bozukluğu olan insanlar aynı zamanda uykusuzluk çekmeye daha meyilli olabiliyorlar. İkisinin arasındaki ilişki çok net olmasa da iyi düşünebilme ve karar verebilmede uykunun önemi büyük. Eğer uykusuzsanız, iyi olmayan kararlar verme ihtimaliniz daha yüksek. Buna ihtiyacınız olmayan daha fazla şey almak da dahil.

Hazırlayan: Alara Su Bilgez
Kaynak: WebMD