Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları sadece yeme davranışları ile ilgili değildir. Aynı zamanda vücut şekli, kilo, yağ oranı, yemek ile ilgili takıntılar ve mükemmeliyetçilik, güçsüzlük hissi ve düşük kendine güven konularıyla da yakından alakalıdır. Her ne kadar Yeme Bozukluğu olan kişilerin büyük çoğunluğu kadın da olsa, % 5 ila 20 arasında erkeklerde de görülmektedir.

Yeme davranışlarını aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

Vücut şekli/ kilosu ile ilgili kendine güven duymak; esnek yemek yeme davranışları

Vücut şekli/  kilosuyla ilgili takıntı yapmak ve yemek

Vücut şekli/ kilosu ile ilgili stres yaşamak ve yemek

Yeme Bozuklukları

Yukarıdaki sıralamada, vücut imajına güven genellikle vücut şekli ve kilosu hakkında olumlu duygular hissetmektir. Buna sahip olan bir kişi vücudunu hayattan zevk almasını sağlayacak iyi bir araç olarak görür. Vücudundan güven duyan kişiler için her tür yiyecek sağlıklı yeme alışkanlığının bir parçası olarak görülür; bazı yiyecekler iyi, bazı yiyecekler kötüdür diye bir ayırım yapmazlar. Oysa her gün sürekli nasıl görünmemiz gerektiği hakkında medya başta olmak üzere aldığımız mesajlar doğrultusunda kişinin vücut imajına güvenini koruması çok zordur.

Aynı şekilde, vücut şekli, kilosu ve yemek hakkındaki takıntılar devamlı yiyecek, yemek ve vücut şeklini düşünmek demektir. Bu noktada kişi kendisini devamlı en son ne yediğini ve bunu nasıl telafi edeceğini düşünürken bulur. Ne yemesi gerektiği konusunda kişi daha az esnek hisseder kendisini. Kişi ne yediği hakkında suçluluk duyar ve kendisini kötü hisseder. Ayrıca, vücudunun bazı yerlerini beğenmez ve devamlı birkaç kilo verse çok daha iyi gözükeceğini düşünür. Bunun yanında, genellikle bu duygular kişinin hayattan zevk almasını ve yemekli davetlere gitmesini de engellemez.

Yeme ve vücut imajı stresi yaşayan kişi bu konularda daha yüksek bir endişe seviyesine sahiptir ve bu kişinin günlük aktivitelerine ve insanlarla ilişkilerine yansır. Kişi devamlı yiyecek ve dış görünüşünü düşünür, yeme davranışları konusunda oldukça katıdır ve kilosunu değiştirmek için ciddi çaba sarf eder. Fakat tipik olarak da ciddi bir kilo değişikliği yaşamaz.

Bu sınıflandırmanın en son noktası olan Yeme Bozukluklarında ise Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza ve Aşırı Yeme Bozukluğu yer alır.

YEME BOZUKLUKLARININ İŞARETLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anoreksiya Nervoza:

Bulimiya Nervoza:

Aşırı Yeme Bozukluğu:

YEME BOZUKLUKLARIYLA İLGİLİ EN SIK YAŞANAN ZORLUKLAR

Davranışsal:

Duygusal:

Psikolojik:

Sosyal:

Fiziksel:

YEME BOZUKLUĞUM VARSA NE YAPMALIYIM?

YEME BOZUKLUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM YAKINIMA NASIL YARDIM EDEBİLİRİM?

Uzm. Psk. Şirin Hacıömeroğlu Atçeken