Cinsel Taciz ve Aile

Cinsel Taciz nasıl Anlaşılır?

Cinsel tacizi anlamak her zaman çok kolay olmayabilir. Özellikle çocuğunuzu iyi gözlemliyor olmanızda, beden dilini ve genel davranışlarındaki değişimlere karşı duyarlı ve dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle de tacizci tanıdığınız, bildiğiniz ve hatta güvendiğiniz bir kişiyse durumu fark etmek daha da zorlaşabilir. Hatta kendinizi durumu inkar etmeye, böyle bir olayın olmadığına ikna etmeye çalışırken bulabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşadığı travma ve bunun içinizde yarattığı bir sürü karmaşık duygu ile yüzleşmek hiç de kolay değildir fakat ne olursa olsun onun yanında olmanız ve korumanız çok önemlidir.

Fiziksel İşaretler:

Davranışsal İşaretler:

Aile Çocuğunu Cinsel Tacize karşı Nasıl Eğitebilir?

Eğer çocuğunuzda yukarıdaki belirtileri gözlemliyorsanız onunla mutlaka yaşına uygun bir şekilde konuşun. Çocuğunuzun hayatı boyunca boyunu kat kat aşan bu yükü taşımaması, daha fazla zarar görmemesi ve yaşadığı travmanın onarılabilmesi için aile içi iletişim, artık güvende olduğu ve korunduğu hissi ve güvenli ve sevgi dolu kollarda olduğunu bilmesi çok önemlidir.

Çocuğunuzu büyütürken ona öğrettiğiniz birçok şey oldu; yemeklerden önce ve sonra ellerini yıkaması, kardeşine ve arkadaşlarına karşı nazik olması, yolda karşıdan karşıya geçerken arabaları kontrol etmesi, kırmızı ışıkta geçmemesi gibi. Cinsel taciz, sınırlar ve güvenlik konusu da aynı bu konular gibi çocuğun büyürken öğrendiği şeylerden biri olmalıdır. Çok küçük yaşlardan itibaren sık sık yeri geldiğinde çocuğunuzla aşağıdaki konuları konuşmaya çalışın.

Şirin Hacıömeroğlu ATÇEKEN

Uzm. Psk- Çift ve Aile Terapisti // Salt Psikoloji Kurucu Ortağı