fbpx

Takıntılı Düşünceler Yani Ruminasyonu Fark Edin

Sıklıkla ‘’ne yaparsam olmuyor, hiçbir zaman başaramadım’’ ya da ‘’bu olayı ben hak etmedim, neden hep benim başıma geliyor’’ diye dönüp durup aynı konuya saplandığınız oldu mu? Arkadaşlarınızdan ‘’sürekli dert yanıyorsun, hep olumsuz enerji taşıyorsun’’ diye bir eleştiri aldınız mı veya kontrolü kaybetmiş gibi hissedip başınıza gelen olayları zihninizde sürekli ve sürekli canlandırır mısınız?

Bu sorulara yanıtınız ‘’evet’’ ise ruminasyon yani günlük dilde takıntılı düşünceler yaşıyor olma ihtimaliniz vardır.

Peki, ruminasyon nedir?

Ruminasyon, aktif bir çözüm aramak yerine kişinin pasif bir şekilde olumsuz duygularını tekrarlaması ve arttırması olarak tanımlanabilir. Diğer yandan ruminasyon için sürekli pasif, tekrar eden olumsuz düşüncelere ve stres dolu durumlara odaklanarak çalışan bir baş etme stratejisi de denilebilir. Tam olarak belirli bir tanım üzerinde birleşilemese de araştırmacılar ortak olarak, ruminasyonun kişinin psikososyal düzenlemelerini ve kişisel fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen, zarar veren bir tarafı olduğunda hem fikirdir.

Ruminasyon depresif olayların sonucunda ortaya çıkan tekrarlayan olumsuz düşünceler olarak görülmekten ziyade strese tepki olarak çıkar ve bunun sonucunda da depresyona maruz kalınabilir.

Ruminasyon başarısızlık durumlarında da ortaya çıkabilir. Mesela, kişi hedeflediği amaçlarda önüne engeller çıktığında ya pes etme ya da amaçtan vazgeçme eğilimi gösterir ve eğer bu ikisini de tercih etmiyor ve başarısızlık durumu sürüyorsa kişi sürekli ve ısrarla olumsuzu düşünerek, başarısızlıklara odaklanarak amacına ulaşmaya çalışır ve bir kısır döngüye girer.

Ruminasyonla nasıl baş edebilirim?

Değişimde ‘’fark etmek’’ ilk adımdır. Bu yüzden öncelikli olan ruminasyon yaptığınız olayı fark etmeniz gerekir. Günde beş kereden fazla olumsuz bir olayı düşünüyorsanız, ruminasyon yapıyor olabilirsiniz.

Hangi olayda ruminasyon yaptığınızı keşfedin. Zihninizde sürekli canlandırdığınız, düşünmekten kendinizi alıkoyamadığınız olay nedir, keşfedin ve bunu hangi zamanlarda daha çok yapıyorsunuz bulmayı deneyin. Mesela, hüzünlü bir şarkı dinledikten sonra mı yoksa evinizde gördüğünüz bir obje mi bu olayı hatırlatıyor, araştırın ve bu olayı düşünmenize katkıda bulunan düzeninizi değiştirmeye çalışın. ‘’Şöyle yapsaydım ne olurdu; bunu deneseydim ne olurdu, neden benim başıma geldi’’ gibi soruları sormaktan vazgeçin. Alternatif problem çözme becerileri geliştirin; mizah, çözüm odaklı düşünme yöntemi, duyguları adlandırma ve ihtiyaçlarını keşfetme, bir hobi bulma, spor yapma gibi. Baş etmek tüm bunlara rağmen güçleşiyorsa profesyonel destek alın. Psikolojik danışma ve terapi almanın ruminasyonla baş etmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hayatınızın kontrolünü kaybetmemeniz dileğiyle…

Uzman Psikolojik Danışman Begüm Toprak Ülker