fbpx

Şirin Atçeken

Uzman Psikolog, Çift ve Aile Terapisti, Salt Psikoloji Kurucu Ortağı ,EMDR Avrupa Akredite Eğitmen ve Süpervizör
EMDR Türkiye Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Akredite Somatik Deneyimleme Terapisti, Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünde tamamladı. Ardından Fulbright Eğitim bursiyeri olarak Amerika’da Drexel Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Bölümünde Çift ve Aile Terapisi Yüksek Lisans Programını tamamlayarak uzman oldu. Klinik stajını Philadelphia’da Aile Terapisi Tedavi Merkezi ve Thomas Jefferson Hastanesi Aile Sağlığı Merkezinde madde bağımlılığı, travma ve aile ilişkileri alanında yaptı ardından aynı kurumlarda Philadelphia Health Care Management terapisti olarak çalıştı. Philadelphia Riverside Hapishanesinde mahkumlarla travma ve aile ilişkileri üzerine grup terapisi çalışmalarında bulundu.

İstanbul’a döndükten sonra uzun yıllar DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Fide Danışmanlık ekipleriyle çalıştı. Bir dönem Yaşasın Hayat Kliniğinde kilo kontrolü ve duygusal yeme konusunda kliniğe devam eden danışanlarla çalıştı.

Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması ödüllü VOLEY (Vizyon Oluşturma Entegratif Yöntemi) Projesinin yaratıcı ve uygulayıcı ekibinde yer aldı. Gençlerin mesleki eğilimlerini içsel süreçlerle ortaya çıkarmak ve kişisel, içsel ve hayata dair farkındalıklarını arttırmak üzere oluşturulmuş bu yöntem İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi tarafından desteklendi. Atçeken ayrıca insparkus.com ekibinde kariyer koçluğu görevinde bulundu.

2012 yılında ortağı Uzm. Psk. Tuba Akyüz ile BATE Birey ve Aile Terapileri Enstitüsünü kurdu. 2016 yılında Antalya’ya taşınan Atçeken seanslarına Antalya’da Özge Berçin ile kurucusu olduğu Salt Psikoloji Enstitüsünde devam etmektedir. Yetişkin, çift ve ailelerle psikoterapi yapan Atçeken, uzmanlara eğitim ve süpervizyon vermekte, EMDR Travma ve İyileştirme Grubunda (TİG) süpervizör olarak doğal afetler ve toplumsal travmalarda çalışan uzmanları yetiştirmekte, çeşitli proje ve araştırmalarda çalışmakta, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunum yapmakta, kitap bölümleri yazmakta ve alanda çevrilen kitaplarda editörlük yapmaktadır.

EMDR Avrupa Akredite Eğitmen, süpervizör ve EMDR Türkiye Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Atçeken, EMDR Eğitimlerinde eğitmen ve facilitator olarak görev almakta, EMDR Terapisi ve psikoloji alanındaki çeşitli konular ile ilgili uzmanlık eğitimleri düzenlemektedir.

Başlıca çalışma alanları; TSSB, psikolojik travma, kompleks travmalar, EMDR ile kronik ağrılar, somatik bozukluklar, EMDR terapisi kullanarak sporcu, çalışanlar ve oyuncularla performans geliştirme, afet durumlarında alanda erken müdahale, cinsel taciz, doğum travmaları ve erken dönem travmalar, ameliyat ve tıbbi travmalar, yeme bozuklukları, OKB, kişilik bozuklukları, öfke ve stres yönetimi, uçuş korkusu, fobiler, yas süreçleri, depresyon, kaygı bozuklukları ve panik atak tedavisi, sınav kaygısı, bağlanma ve ilişkisel sorunlar vb. ve çift ve aile terapisidir.

Atçeken ayrıca Akredite Somatik Deneyimleme terapisti ve Mindfulness Modern Eğitmenidir.

 

İngilizce terapi yapmaktadır.