fbpx

Oyuncul Ebeveyn Olmak

Oyuncul Ebeveyn Olmak

“Oyun çocuğun dili oyuncaklar da kelimeleridir.” (Landreth, 2002)

Özellikle de oyun dönemi (3-7 yaş arası) için! Çocuklarınızı oyun oynaması için teşvik edin, ayrıca onlarla oynayın… Oyuncul ebeveyn (playful parent) olabilirsiniz.

Oyuncul ebeveynlik, oyun yoluyla çocuğun dünyasına girmeyi hedefleyen, çocukla güven ilişkisi kurmaya dayanan (güvenli bağlanmaya odaklanan), çocuk rehberliğinde eğlence temelli bir ebeveynlik yöntemidir. Oyuncul ebeveynlik çocukla uyumu arttırır ve çocuğun gelişimine olumlu katkılar sağlar.

Her zaman oyuncul ebeveyn olamasak da zaman zaman bu yöntemden faydalanmak çocukla ilişkimizde joker kart niteliğinde olabilir… Diğer bir ifadeyle, çocukla ilişkinizde tıkandığınız zamanlarda, onun dünyasına oyun yoluyla girmek bir anda sorunu yok ettiği gibi uyumunuzu da arttıracaktır.

Çocuk terapilerinde aileyle çalışılırken, olmazsa olmaz ödevlerden biri oyuncul ebeveyn olmakla ilgili aktivitelerdir. Bu aktivitelerden birine örnek olarak aşağıda bir uygulama okuyacaksınız. Bu uygulamayı yaşamınıza katarak siz de çocuğunuzla ilişkinizde uyumu arttırabilirsiniz…

Özel zaman uygulaması olarak adlandırdığımız uygulamayla çocuğunuzla daha iyi ilişki kurabilirsiniz. Özel zaman uygulamasında; çocuk, anne veya babayla birebir oyun oynar (2 kişi; anne çocuk veya baba çocuk). Lider çocuktur. O sizi yönlendirir. Oyunu çocuk kurar ve size de rol biçer. Bu etkinlikte elektronik cihazlar yer almaz. Daha detaylı açıklarsak; oyun amaçlı elektronik cihaz kullanılmaz ve ayrıca uygulama esnasında gelen telefon oyunu bölmez.  Her gün en az yarım saatlik uygulamayla bu etkinliği yapın ve çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin nasıl değiştiğini, nasıl daha uyumlu hale geldiğine bakın!

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Uzman Psikolog Aylin Cengiz Akpınarlı