fbpx

Okula Uyum için Ailelere Öneriler

Okula uyum sürecini kolaylaştırmak için öğrenci velilerine öneriler:

  • Okul öncesinde hazırlık yapın. Çocuğun yaş düzeyine uygun olarak beraber çanta hazırlama, alışveriş yapma, saat kurma gibi aşamaların üzerinde durun. Bu aşamaları eğlenerek yapın.
  • Günlük aktiviteleri adaletli bir şekilde yeniden düzenleyin. Yemek, uyku, oyun, ders ve diğerlerini programda uygun saatlere beraber yerleştirin.
  • Beraber zaman geçirin. Okul dışındaki zaman dilimlerinde çocuklar aileleriyle verimli vakit geçirmeye de ihtiyaç duyarlar. En az yarım saat ‘özel zaman uygulaması’ yapın.
    (özel zaman uygulaması: “çocuk liderliği”nde geçirilen iki kişilik (çocuk & anne veya çocuk & baba) aktivitedir. Örnek olarak, beraber 30 dakika çocuk liderliğinde keyif alarak oyun oynamanız bir özel zaman uygulaması olacaktır)
  • Çocuk ihtiyaç duydukça yanında olun. Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda ayrılma kaygısı olabilmektedir. Böyle durumlarda çocuğunuza onu anladığınızı ifade ederek onu dinleyin. Güven verin. İhtiyaç halinde okula siz bırakıp alın. Okula gitmek istemediği durumlarda, okula göndermede kararlı olun.
  • Her konuda olduğu gibi okul konusunda da tehdit veya rüşvet uygulamak daha fazla sorun yaratır. Tehdit veya rüşvet uygulamayın (Örneğin, “başarılı olursan sana telefon alacağız” bir rüşvet, “başarısız olursan bir daha sinema yok” ise tehdittir). Bunların yerine, sakin ve kararlı bir tutumla okula gitmesi için onu destekleyin.
  • Çocuğunuzda rutini bozan sorun fark ederseniz uzmandan destek alın.

Uzman Psikolog Aylin Cengiz Akpınarlı