fbpx

Evcil Köpekler Çocuklarda Sosyal-Duygusal Gelişimi nasıl Geliştirir?

Köpekler uzun zamandır “insanın en iyi arkadaşı” olarak biliniyor, ancak yeni araştırmalara göre, çocuklara kendi arkadaşlıklarını nasıl geliştireceklerini de öğretebilirler. Pediatric Research dergisinde yayınlanan bir araştırma, evcil köpeği olan küçük çocukların, olmayanlara göre daha iyi sosyal ve duygusal becerilere sahip olduğunu buldu. 

Tüylü dostlarımızdan öğreniyoruz.

Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma için, her biri 2 ila 5 yaş arası çocukları olan 1.646 haneden veri toplandı. Grubun 686’sı köpek sahibiydi.

Veriler, çocukların fiziksel aktivitesine ve sosyal-duygusal gelişimine baktı ve yaş, uyku düzeni, ekran süresi ve daha fazlası gibi potansiyel davranışsal etkileri hesaba kattı. Bu bilgi göz önüne alındığında, köpekleri olan çocukların duygularıyla ve sosyal etkileşimlerinde zorlanma oranı köpeksiz çocuklara göre %23 daha düşüktü. 

Ayrıca, haftada en az bir kez köpek yürüyüşlerinde ailelerine katılan çocukların sosyal ve duygusal konularda zorlanma olasılığı %36 daha düşüktü. Ancak en büyük etki oyun süresiyle geldi. Haftada en az üç kez köpekleriyle oynayan çocukların, paylaşmak gibi olumlu sosyal davranışlarda bulunma olasılığı da %74 daha yüksekti. 

Köpek sahipliği ile bir çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi arasında net bir bağlantı var gibi görünse de araştırmacılar tam olarak nedenini belirleyemediler.

Ortak yazar Doktor Hayley Christian, bir haber bülteninde “Bulgularımız, köpek sahipliğinin çocukların gelişimine ve refahına fayda sağlayabileceğini gösteriyor” dedi ve “bunun çocuklar ve köpekleri arasındaki bağa atfedilebileceğini düşünüyoruz.” Başka bir deyişle, bir çocuk köpeğiyle ne kadar çok zaman geçirirse, yürür veya oynarsa, bağlanmaları o kadar büyük olacaktır. Bu ilişki sosyal-duygusal gelişimi destekleyebilir.

Ana düşünce.

Ebeveynler için, bu çalışma, çocuğunuzun bir yavru için isteklerini kabul etmenin, özellikle daha utangaç olma eğiliminde olan ve sevimli dört ayaklı bir arkadaşla daha fazla zaman geçirebilecek çocuklar için dikkate değer olabileceğini öne sürüyor.

Çocuğunuz yok mu? Bir köpeğe sahip olmak yetişkinlerin fiziksel aktivitesini, zihinsel sağlığını ve kalp sağlığını da etkileyebilir. Oradaki tüm kedi insanları için: Endişelenmeyin. Bu bulguların daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması için özellikle diğer evcil hayvan türleri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hazırlayan: Yasin Yüceer

Kaynak: Mbgmindfulness. How Pet Dogs Improve Social-Emotional Development In Kids.