fbpx

Depresyonun Şaşırtıcı 12 İşareti

1. Alışveriş Çılgınlığı

Alışverişiniz kontrolden mi çıkıyor? Kendinizi harcamalarınızı gizlemeye çalışırken mi buluyorsunuz? Depresyonda olan bazı insanlar için, dürtüsel satın almanın – mağazalarda ya da internette – dikkat dağıtıcı ya da benlik saygısı güçlendirici olarak hizmet etmesi alışılmadık bir durum değildir. Ancak  “perakende satış terapisi” kısa ömürlüdür çünkü altta yatan depresyonu ele almaz. Aynı zamanda alışveriş çılgınlığının, bipolar bozuklukta bir mani belirtisi olabileceği de unutulmamalı. 

2. Çok İçmek

Yaklaşık depresyonu olan insanların üçte biri çok alkol tüketmektedir. Eğer anksiyete ve depresyonla baş etmek için alkol içmeye ihtiyacınızın olduğunu hissediyorsanız, siz de o insanlardan biri olabilirsiniz. Her ne kadar bir bardak alkol kendinizi düşmüş hissettiğinizde bir rahatlama sağlıyor gibi görünse de alkol bir yatıştırıcıdır, bu nedenle aşırıya kaçmak depresyon ataklarını daha kötü ve daha sık hale getirebilir.

3.Unutkanlık

Depresyon, unutkanlığınızın ve kafa bulanıklığınızın sebeplerinden biri olabilir. Çalışmalar gösteriyor ki uzun süreli depresyon veya stres, vücudunuzdaki kortizol seviyesini yükseltebilir. Bu durum beynin öğrenme ve hafıza alanıyla bağlantılı bölümünü zayıflatabilir veya küçültebilir. Depresyon bağlantılı hafıza kaybı, yaşlı insanlar için daha kötü görünüyor. Ama iyi haber, depresyonu tedavi etmek aynı zamanda depresyon ile bağlantılı hafıza problemlerini düzeltiyor.

4. Aşırı İnternet Kullanımı

Sanal sosyal etkileşimleri gerçek olanlara tercih mi ediyorsunuz? Zamanınızın aşırı bir bölümünü internette vakit geçirerek mi harcıyorsunuz? Bu durum depresyonun bir belirtisi olabilir. Çalışmalar, yüksek düzeyde depresyon ile aşırı internet kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. İnterneti aşırı kullanan kişiler zamanlarını pornografi, çevrimiçi topluluk ve oyun sitelerinde geçirme eğilimindedir. 

5.Çok Fazla Yemek ve Obezite

Alabama Üniversitesi’nde 2010 yılında yapılan bir araştırmada, depresyonda olduğunu söyleyen genç yetişkinlerin bellerinin etrafında daha fazla kilo alma eğiliminde olduklarını ortaya koydu (kalp hastalığı riski de bulunmakta). Diğer çalışmalar, özellikle orta yaştaki insanlarda depresyonu aşırı yeme ile ilişkilendirmiştir. Depresyonu tedavi etmek bu sorunların tedavisine yardımcı olabilir.

6. Mağaza Hırsızlığı

Mağaza hırsızlığı yapan insanların üçte biri depresyondan mustariptir. Depresyon nedeniyle kendini güçsüz ve önemsiz hisseden bazı insanlar için mağaza hırsızlığı güç ve önem duygusu sağlar. Aynı zamanda depresyon “uyuşukluğuna” karşı koymak için bir koşuşturma sağlayabilir. Depresyonda oldukları için hırsızlık yapan insanlar için bu duygular, çaldıkları eşyadan daha önemlidir.

7. Sırt Ağrısı

Bitmeyen bir sırt ağrınız mı var? Araştırmalar, depresyonun kronik bel ağrısı için bir risk faktörü olabileceğini göstermektedir. Bir çalışma, kronik bel ağrısı olan kişilerin% 42’sinde sırt ağrıları başlamadan önce depresyon yaşadığını gösterdi. Yine de depresyon genellikle göz ardı edilebilir veya teşhis edilemeyebilir çünkü insanlar onu ağrı ve sızılarla ilişkilendirmezler. Aynı şekilde, kronik ağrıya sahip olmak sizi depresyon yaşama riskine sokar.

8. Riskli Cinsel Davranış

Depresyon genellikle cinsel ilişkiye olan ilginin artmasından çok libido kaybıyla ilişkilidir. Fakat bazı insanlar cinsel ilişkiyi depresyon veya stresle baş etmek için kullanırlar. Artan rastgele cinsel ilişki, sadakatsizlik, cinsel saplantı ve korunmasız cinsel ilişki gibi yüksek riskli davranışların tümü depresyon belirtisi olabilir. 

9. Abartılı Duygular

Çoğunlukla depresif insanlar, çok az duygusal ifade gösterirler. Bazı zamanlarda ise çok fazla duygusal ifade gösterirler. Aniden sinirlenebilir ve patlayabilirler. Abartılı üzüntü, umutsuzluk, endişe veya korku duyguları ifade edebilirler. Bazıları değersizlik duygusuna veya aşırı ya da uygunsuz bir sevinç duygusuna kapılır. Anahtar, davranışta ani bir değişikliktir. Duygularında genellikle düz olan bir kişi aşırı duygusal hale gelirse, bunun nedeni depresyon olabilir.

10. Kumar Problemi

Kumar sizi heyecanlandırabilir ve canlandırabilir. Ancak eğlence amaçlı olmaktan çok kumar oynarsanız, depresyonda olabilirsiniz veya bir kumar bağımlılığı bozukluğunuz olabilir. Sorunlu kumarbazların depresyona girme ve alkol kullanma olasılığı diğerlerinden çok daha fazladır. Çoğu kumar oynamaya başlamadan önce endişeli ve depresyonda olduklarını söylüyor. Her ne kadar kumar oynamak hızlı bir yükselmeye neden olsa, büyük bir kazanç sağlamaz (depresyondan kurtulma gibi). 

11. Sigara Kullanımı

Sigarayı bırakmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Depresyonda olmak sigara içme riskinizi ikiye katlar. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre günde bir paketten fazla sigara içmek ve uyandıktan sonraki 5 dakika içinde sigara içmek depresyondaki sigara içen insanların yaygın alışkanlıklarıdır. Sigara içenlerin sigarayı bırakma olasılığı daha düşük olsa da, bırakabilirler. Bilişsel-davranışçı terapi veya antidepresan ilaçlar gibi depresyonu tedavi etmek için kullanılanlara benzer teknikler kullanan programlar içerisinde bulunmak işe yarıyor gibi görünüyor.

12. Kendine Bakmamak

Emniyet kemerinizi takmanın depresyonla ne ilgisi var? Aniden temel öz bakımı ihmal etmek, depresyonun ve düşük öz saygının bir işareti olabilir. Belirtiler, kemer takmamak ve diş fırçalamak kadar küçük veya fiziksel muayeneleri atlamak kadar, kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik durumlarda yardım almamaya meyilli olmak kadar büyük olabilir. Depresyonunuz için yardım alın böylece muhtemelen tekrar kendinize bakmaya başlayacaksınız.

Hazırlayan: Bengü Yeloğlu
Kaynak: WebMD. Suprising signs of depression.