fbpx

Depresyon Tedavisinin Beklenmedik Faydaları

Daha iyi uyku

Depresyon, uykuya dalmanızı zorlaştırarak veya sizi çok erken uyandırarak sizi dinlenmekten alıkoyabilir. Bu, sizin ertesi gün sürüklenmenizi sağlar. Daha da önemlisi, uykusuzluk depresyonu daha şiddetli hale getirebilir. Depresyon tedavisi uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Daha iyi aşk hayatı

Bazı antidepresanlar libidoyu azaltabilir. Ancak çoğu kez mutlu bir aşk hayatının önündeki en büyük engel depresyonun kendisidir. Bir çalışma, depresyonu olan kişilerin %70’inin ilaç kullanmadıkları halde cinsel ilgi kaybı bildirdiklerini gösterdi. Tedavi, özgüveninizi geri kazanmanıza ve partnerinizle olan duygusal bağınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Ağrı kesici

Depresyonunuzun tedavisi sizi duygusal olarak daha iyi hissettirebilir ve ağrıyı azaltabilir. Bunun nedeni, depresyonun ağrının rahatsızlığına katkıda bulunabilmesidir. Araştırmalar, artrit ve migren gibi rahatsızlıkları olan kişilerin depresyondaysa aslında daha fazla ağrı hissettiğini ve bundan daha fazla rahatsız olduğunu bulmuştur. Tedavi aramak, rahatlamaya yardımcı olabilir.

Düzelmiş sağlık

Depresyondaysanız, tedavi almak gelecekte bazı ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, depresyonun vücudunuzu olumsuz etkileyebilmesidir. Bir çalışma, depresyonda olan kadınların ani kalp ölümü riskinin, olmayan kadınlara göre iki kat daha fazla olduğunu buldu. Tedavi almak sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

İş yerinde daha iyi performans

Depresyon, bir işi elde tutmayı zorlaştırabilir. Eğer depresyondaysanız, işe odaklanamayabilir ve daha fazla hata yapabilirsiniz. Depresyonun sizi iş yerinde etkilediğini düşünüyorsanız, şimdi yardım almak ciddi sorunların önüne geçebilir.

Daha keskin düşünme ve daha iyi bellek

Unutkan mı hissediyorsun? Düşünceniz bulanık görünüyor mu? Uzmanlar, depresyonun beynin hafıza ve karar verme ile ilgili alanlarında yapısal değişikliklere neden olabileceğini keşfettiler.
İyi haber şu ki, depresyon tedavisi bu değişiklikleri önleyebilir veya tersine çevirebilir – örümcek ağlarını temizler ve hatırlamanızı güçlendirir.

Daha mutlu ev hayatı

Sinirli ve kızgın mısınız? Sürekli çocuklarınıza takılıyorsunuz – ve sonra bu konuda kötü hissediyor musunuz? Depresyon tedavisi almak ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Ve bu, evin etrafındaki gerginliği azaltmaya ve ailenizle olan ilişkinizi geliştirmeye yardımcı olabilir.

Daha sağlıklı yaşam tarzı

Depresyon neden bazı insanların kilo almasına neden olur? Kısmen davranışsaldır – geri çekilebilir ve daha az aktif hale gelebilir veya rahatlamak için yemeğe dönebilirsiniz. Aynı zamanda fizyolojiktir – belirli beyin kimyasallarının düşük seviyeleri karbonhidrat özlemini tetikleyebilir. Tedavi olmak, size egzersiz yapmak ve iyi beslenmek için enerji verirken bunu değiştirebilir.

Daha az kaos, daha fazla kontrol

Depresyon enerjinizi zayıflattığında, en temel görevler – süpürge yapmak veya faturaları ödemek gibi – imkansız bir şekilde zorlaşabilir. Kaotik şeyler ne kadar çok olursa, o kadar az yetenekli hissedersiniz. Depresyon tedavisi, hayatınızın kontrolünü elinize almanız ve onu organize etmeniz için ihtiyacınız olan enerjiyi geri kazandırabilir.

Gelecekte daha düşük depresyon riski

Depresyonda olan kişilerin tekrar depresyona girme riski daha yüksektir. Ancak devam eden terapi veya ilaçlar, depresyonun geri gelmesini önlemeye yardımcı olabilir. Geri dönse bile, tedavi sizi buna hazırlayacaktır. İlk işaretleri bileceksiniz. Bazı başa çıkma becerilerini öğreneceksin. Ve nereden yardım alacağınızı da bileceksiniz.

Arkadaşlar ve aile ile daha güçlü bağlar

Depresyonu tedavi etmek sosyal yaşamınızı iyileştirebilir. Depresyon insanları izole eder. Kendinize olan saygınızı azaltabilir ve kendinizi sevimsiz hissetmenize neden olabilir. Terapi ve ilaç tedavisi kaybolan güveninizin bir kısmını geri kazanmanıza yardımcı olabilirken, yine de buna ulaşmaya karar vermeniz gerekir. Depresyondayken eski arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak – yenilerini yapmaktan bahsetmiyorum bile – zordur. Ama daha iyi olmanın çok önemli bir parçası. 

Yardım almak

Depresyonu olan bazı insanlar, tedavi olmaksızın kendiliğinden iyileşeceğini umarak onu beklemeye çalışır. Bu bir hata. Araştırmalar, depresyon ne kadar uzun sürerse semptomlarınızın o kadar kötüleşebileceğini ve tedavi edilmesinin o kadar zor olduğunu bulmuştur.
Doktorunuza görünün. Bir terapistle randevu ayarlayın. Ne kadar erken yardım alırsanız, sağlıklı bir gelecek için şansınız o kadar artar.

Hazırlayan: Yasin Yüceer

Kaynakça: Webmd. Unexpected Benefits of Depression Treatment